ZEYTİN NEDİR?

Neden Zeytinyağı  ?

Zeytinyağı tekli doymamış yağın yüzde yetmiş beşine ve doymuş yağın sadece yüzde on üçüne sahiptir. Zeytinyağının sağlığa yararlarının çoğu oleocanthal gibi, kalp hastalıkları ve kanserle mücadelede güçlü anti inflamatuar eylemleri olan, aktif bileşimlerden gelmektedir. Zeytinyağında ki flavonoid polifenoller güneş yanığını tedavi etmek, kolesterol, kan basıncı ve kalp damar hastalığı risklerini azaltmak gibi ev sahibine yararlı etkileri olan doğal antioksidanlardır. Diğer birçok fındık ve tohum yağlarında her nedense polifenol bulunmamaktadır,

Kanser Önleme: Epidemiyolojik kanıtlar göstermiştir ki Akdeniz diyetinin bir parçası olarak zeytin ve zeytinyağı tüketimi kanserden koruyucu özelliklere sahiptir.

Kolon Kanseri:
İspanyol araştırmacıların bulduğuna göre zeytinyağında ki aktif maddeler olan masîinik ve oleanolik asitler insanlardaki kolon kanser hücrelerinin çoğalmasını engellemekte ve hücre ölümünü onarmaktadır.
Kalp Hastalığı: Birleşik Devletler Besin ve İlaç Yönetimi (FDA),her ne kadar dikkat etse de, apaçık bir ifadeyle “Kısıtlı ve kesin olmayan bilimsel kanıtların günde iki yemek kaşığı (23 gr) zeytinyağı tüketiminde, zeytinyağının içindeki tekli doymamış yağ sayesinde koroner kalp hastalığı tehlikesini yok edilebileceğini göstermiştir. Bu olası yararlılığı başarmak içinse zeytinyağının benzer miktarda doymuş yağ ile yer değiştirmesi ve günde yediğiniz toplam kalorinin artmaması gerekmektedir.” açıklamasını beyan etmiştir.
Yüksek  Kan  Basıncı: 2Q07’de Besin Gündemi Barselona Üniversitesi araştırmacılarından Isabel BondiaPons’un bulduklarını bildirmiştir. O ve meslektaşları genelde çok az zeytinyağı tüketen Akdenizli olmayan erkekler tarafından zeytinyağının orta derecede tüketiminin (günde iki yemek kaşığı kadar) etkilerini değerlendirmişlerdir. Diyetlerinde kullanılan oleik yağlı asitler sistolik kan basınçlarında ılımlı bir azalmaya yol açmıştır.

• Sızma zeytinyağı: Zeytinlerin ilk sıkıştırılmasından ortaya çıkar ve yüksek tadı için tercih edilir.
Saf zeytinyağı: Yeşilimsi renktedir, kaim çuvalların içindeki ezilmiş zeytinlerin sıkıştırılması ve yağının çıkarılması ile elde edilir. Sızma zeytinyağından daha süçlü bir tadı vardır.

Zorda kalmadığınız sürece “rafine yağ”, “prinayağı”ya. da “hafif yağ” etiketli şişe ve kutulardan uzak durun.

Zeytinyağını sızdırmaz bir kutuya koyun ve dolapta muhafaza edin. Katı hale gelecektir ama birkaç dakika oda sıcaklığında tutarsanız tekrar sıvı hale gelir.

Yağı ışıktan ve ısıdan, fotokimyasal bileşimim koruması için,uzakta tutun.

Kısık ateşte pişireceğiniz yemekler için zeytinyağını kullanın.
Sızma zeytinyağında bulunun maddeler yüksek ateşte yağın yanmasına ve tütmesine neden olur. Yağ bir kere yanınca sağlığa olan birçok yaran dumanla birlikte uçup gider.
Soslara ve et sularına tat katmak ya da salata ve sebzeleri süslemek için kullanabilirsiniz, içine eklenen taze otlar sıcak, kabuklu  ekmek zeytinyağına bandığınızda oldukça lezzetli olur.