Soğuk Sıkım Zeytinyağının Özellikleri Nelerdir?

Zeytinyağının kalite, damak zevki ve kullanım alanına göre birçok türü var.

Bu çeşit zenginliği, zeytinyağı seçim yaparken farklı kriterleri göz önünde bulundurmamızı gerektirir. Zeytinyağı satın alırken öncelikle ne amaçla kullanacağımızı değerlendiririz.

Sıcak yemeklerde ve kızartmalarda genellikle  sızma zeytinyağı, soğuk tariflerde ise su zeyti , soğuk sıkım  zeytinyağı kullanırız. İki seçenek olduğu için bu aşamaya kadar seçim yapmak oldukça kolaydır.  En çok merak edilen ise soğuk sıkım zeytinyağının diğerlerinden farkıdır.

Zeytinyağı elde etmek için zeytin ve çekirdeği kırılıp ezilerek hamur haline getirilir. Elde edilen zeytin püresi ısıtılarak yoğrulur. Zeytin sıkımı esnasından suyun sıcaklığı 27 derecenin altında ise soğuk sıkımdır.

Düşük sıcaklıkta üretilen soğuk sıkım zeytinyağının besin değeri sıcak sıkıma göre daha yüksektir.

Soğuk su kullanıldığı için zeytinin yağı daha az çıkar, bu sebeple üretimde daha çok zeytin kullanılır.

Sıcak sıkımda zeytin ise 35 ila 50 dereceye kadar ısıtılabilir.

Bu da zeytinde bulunan bazı besin değerlerinin düşmesine sebep olabilir.

Zeytin toplandığı gün içerisinde 27 derecenin altındaki soğuk su ile yağı çıkarılır ve Soğuk Sıkma zeytinyağı elde edilir. Zeytin aromasını en saf haliyle hissetmek için soğuk sıkım zeytinyağı kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Zeytinyağı, %75 oranında oleik asit gliseritleri taşır. A, E vitaminleri ve az miktarda fitoserol maddesi bünyesinde bulunur. Zeytinyağı, sabahları aç karnına 1-2 çorba kaşığı alındığında yumuşatıcı ve yatıştırıcı olarak etki yapar. Özellikle bağırsak hareketlerini düzenleyici ve safra söktürücü etkisi vardır. Safra kesesi tıkanıklığında ya da taş varlığında halk arasında sabahları aç karnına 50-100 gr. alınır ve tedaviye 1 hafta devam edilir.

Zeytinyağı tüketmek için bir çok sebebiniz var; bağışıklık sistemini destekler, virüs, bakteri, mantar direncini arttırır. Kandaki kolesterol seviyesini düşürür.

Zeytinyağının içeriğinde bulunan E vitamini kansere karşı koruyucu etki yapıyor ve saç dökülmelerine karşı da iyi geldiği bildirilmektedir. A, D, E ve  vitaminleri Kile kalsiyum, fosfor, potasyum, kükürt, magnezyum, az miktarda demir, bakır, manganez gibi mineraller, kemik gelişimini sağlar. Kandaki kötü huylu kolestrol denilen “LDL”yi temizleyen zeytinyağı, iyi huylu kolesterol denilen” HDL”yi de yükseltiyor. Diyabet hastaları için ise kan şekerinde düşme sağlıyor.